Keď ide o starostlivosť a umiestnenie machových dekorácií, obrazov, ostrovov a stien, je potrebné sa poradiť s odborníkom. Výrobky z machu je prakticky možné umiestniť kamkoľvek. Pokiaľ však chcete, aby vám výrobky z machu vydržali slúžiť čo najdlhšie bez zmeny svojich akostných vlastností, je potrebné ich umiestniť na vhodné miesta. Nesprávnym umiestením sa môže nie len skrátiť ich životnosť, ale navyše môže dôjsť aj k strate ich vonkajších dizajnových vlastností či ku strate farebného odtieňa.

Machové steny, ostrovy či machové obrazy a dekorácie sú vo väčšine bezúdržbové. Nevyžadujú polievanie, vlhčenie, hnojenie či akékoľvek iné zásahy. Práve naopak. Na výrobu machových stien, ostrovov, obrazov aj dekorácií z machu je používaný stabilizovaný mach. Teda kvalitný prírodný mach, ktorý prešiel špeciálnou úpravou – stabilizáciou. Po stabilizačnom procese sa uchovávajú prirodzené vlastnosti machu. Mach si zachováva svoju mäkkosť, prirodzený živý vzhľad aj farbu. Používaný stabilizačný proces je pritom maximálne bezpečný a zdravotne nezávadný. Jeho výsledkom je mach, ktorý si svoje vonkajšie aj vnútorné vlastnosti uchováva dlhodobo.

Menej je niekedy viac. Aká starostlivosť a umiestnenie machových dekorácií, obrazov, ostrovov a stien sú najvhodnejšie?

Aká je tá správna starostlivosť a umiestnenie machových dekorácií, obrazov, ostrovov a stien? Ako už bolo spomenuté, výrobky z machu pred použitím v interiéroch prechádzajú špeciálnym stabilizačným procesom. Vďaka tomu si uchovávajú svoje vlastnosti v priemere zhruba 10 rokov. Zároveň, je ich možné všestranne využívať v interiéroch, pričom plnia estetické, dizajnové aj funkčné vlastnosti. Výrobky z machu nie je vhodné zalievať, vlhčiť, kropiť ani ich vystavovať nadmernému vlhku alebo nadmernému teplu.

Pri znečistení prachom postačí prach z machových stien či obrazov jednoducho sfúknuť fénom – studeným vzduchom. Pri vlhčení alebo utieraní prachu mokrou utierkou či chemickými sprejmi by mohlo ľahko dôjsť k nenávratnému poškodeniu machu. Mach prirodzene absorbuje vlhkosť. Nadmernej vlhkosti je preto potrebné sa vyhýbať. Výrobky z machu nie je vhodné umiestňovať do kúpeľne bez odvetrávania alebo na výrazne vlhké miesta. Rovnako, uškodiť im môže aj výrazne suché prostredie alebo umiestnenie v blízkosti vykurovacej jednotky či klimatizácie. Vo všeobecnosti platí, že zelené steny, ostrovy, obrazy a dekorácie z machu by sa nemali umiestňovať v príliš vlhkom prostredí – nad 80% vlhkosti a v príliš suchom prostredí - pod 40% vlhkosti. Ideálne prostredie je 45 - 75% vlhkosti.

Aké druhy machov máte na výber a v čom odlišná bude starostlivosť o ne?

Machy bývajú na prvý pohľad laicky rozlišované najmä podľa farieb. Najčastejšie sú to zelené, žlté a hnedé machy. Príroda však ponúka omnoho viac farebných odtieňov. Identifikovateľné sú odtiene šedej, béžovej, bielej či jedinečnej antracitovej. Pri výrobe machových stien, ostrovov, obrazov či dekorácií je tak možné farebné odtiene rôzne kombinovať alebo použiť len jeden odtieň machu. Najobľúbenejšie sú čisto zelené machové dekorácie alebo dekorácie v kombinácii zelených odtieňov.

Z odborného hľadiska existuje niekoľko druhov machu, ktoré je možné použiť na dekorovanie a výrobu machových stien a obrazov. Obľúbený je napríklad mach plochý, ktorý je vhodný na veľké plochy a ideálne kombinovateľný s kopčekovým machom. Kopčekový mach je rovnako ideálne kombinovateľný s rôznymi druhmi machu, no často sa používa aj samostatne – najmä na výrobu obrazov. Obľúbený je aj sobi mach - kerovitý lišajník, ktorý rastie v chladnejších oblastiach. Sobi mach rastie vo fínskych a nórskych lesoch a jeho pomenovanie je odvodené od toho, že ho požierajú soby. Aj keď rôzne druhy machov rastú v rôznych klimatických podmienkach, po prevedení stabilizačného procesu sú všetky typy využiteľné v interiéroch a sú bezúdržbové. Potrebné je ich umiestniť na miesto mimo zdroja tepla, mimo klimatizácie a nie v príliš vlhkých miestnostiach bez odvetrávania tak, aby si mohli svoj vzhľad aj funkčnosť uchovať čo najdlhšie.