Ekologický, antialergický a pestovaný s prihliadnutím na ekosystém – stabilizovaný mach je ideálnym prostriedkom na aranžovanie (vytváranie panorám, reliéfov a pod.). Vďaka nemu môžeme vytvárať krásne machové obrazy či iné machové dekorácie (machová stena, menšie  machové dekorácie na stôl a i.).

Najčastejšie pracujeme s vysokým provensálskym, kopčekovým a plochým nízkym stabilizovaným machom (niekedy býva označovaný aj ako aranžérsky mach či mach na dekorovanie).

Ako vzniká stabilizovaný mach?

Stabilizácia predstavuje špeciálny proces zameraný na úpravu machu. Po zbere sa očistí od špiny a ostatných nečistôt a následne uloží do zásobníkov so stabilizačným konzervačným roztokom (nie je zdraviu škodlivý). V priebehu niekoľkých dní (zvyčajne jedného týždňa) dochádza k odpareniu miazgy. Mach sa následne jemne dočistí a vysuší. Takto upravovaný mach sa označuje pojmom stabilizovaný mach. Zachováva si svoju prírodnú štruktúru a úžasnú jemnosť. Zdôrazňujeme, že stále ide o „živý“, skutočný mach (nie umelý!), ktorý však už nerastie – čiže odpadá jeho strihanie a podobné úkony. Stabilizovaný mach je na dotyk príjemne hebký a sýtozelenú farbu si uchová niekoľko rokov.

Bezúdržbovosť stabilizovaného machu

Dôležité upozornenie: stabilizovaný mach na obrazoch či dekoráciách nikdy nepolievajte! Môže dôjsť k strate konzervačnej látky, čo vedie k postupnej eliminácii zelenej farby a k oslabeniu štruktúry machu. Vo výnimočných prípadoch – napríklad ak stabilizovaný mach na obraze alebo stolovej dekorácii trošku uschol – je možné mach jemne pokropiť rozprašovačom. Usadil sa prach na vašich machových obrazoch či dekoráciách? V žiadnom prípade nepoužívajte chemické čistiace prípravky! Usadený prach stačí zľahka ofúkať.