Lišajník / Reindeer moss – Kráľ Škandinávie

 

Sobí mach, tiež známy ako Cladonia rangiferina, je typ lišajníka, ktorý rastie v chladnom severnom podnebí, aké sa vyskytuje napríklad v arktickej tundre. Je kľúčovým zdrojom potravy pre soby a iné pasúce sa zvieratá a ľudia ho zbierajú a využívajú po stáročia.

Proces zberu sobích machiv  zahŕňa jeho starostlivé odstránenie zo zeme bez poškodenia spodnej vegetácie. V niektorých prípadoch môže byť potrebné na jemné uvoľnenie machu zo zeme použiť špeciálny nástroj, podobný jemným hrabliam.

Po zbere machu sa zvyčajne suší a konzervuje rôznymi spôsobmi. Niektorí ľudia môžu mach jednoducho rozložiť na slnku, aby mohol vyschnúť, zatiaľ čo iní môžu použiť sušičku alebo inú metódu sušenia, alebo stabilizovania. 

Akonáhle je mach suchý, môže byť konzervovaný mnohými spôsobmi. Niektorí ho môžu jednoducho skladovať v suchej, vzduchotesnej nádobe, zatiaľ čo iní ho môžu ošetriť konzervačným prostriedkom, ako je glycerín, aby sa zachovala jeho farba a textúra. 

V Európe  používame zložitý proces vďaka ktorému je kvalita a odolnosť  machu na jedinečnej úrovni. Naši klienti si zaslúžia len to najlepšie a najkvalitnejšie.  

 

Sobí mach má množstvo použití, okrem iného ako dekoratívny prvok v kvetinových aranžmánoch a na výrobu machových stien, obrazov a dekorácií. Niekedy sa používa aj v tradičných remeslách, ako je košikárstvo a tkanie.

Celkovo je sobí mach jedinečný a všestranný prírodný zdroj, ktorý ľudia zbierajú a využívajú po stáročia. Proces zberu a uchovávania machu sobov zahŕňa starostlivé a udržateľné postupy, ktoré zabezpečujú zdravie základného ekosystému.

 

Prihliadame aby sa nenarúśal ekosystém, ekologické pestovanie a zachovanie biodiverzity. 

 

vaša PERIDA